Er der nogen der har fået udskiftet forlygterne pga. dug og i så fald har det afhjulpet problemet?
Har en disput med Tesla. Da jeg tidligere gjorde opmærksom på problemet, fik jeg at vide at det var acceptabelt ved korte ture da lygtehuset ikke nåede at blive varmet op af pæren, men at det ikke var acceptabelt ved længere ture og at de i så fald skulle udskiftes.
Jeg har så oplevet flere gange at der stadig er lige meget dug selv efter ture på 125 km, endda uden at det regner. Nu trækker Tesla så i land og siger at det er acceptabelt. Fuldstændigt modstridende ift. tidligere udmeldinger. Den har jeg så ikke i sinde at acceptere.
Men spørgsmålet er så om de "nye" lygter er blevet forbedret ift. kondens/dug eller det er det samme? Erfaringer fra folk der rent faktisk har fået udskiftet lygterne påskønnes.