Loading...
dk

Tesla på Frederikbjerg i Aarhus | Tesla Forum

Lau
Lau Jun 18 '14

Hej!

Jeg har efterhånden gået forbi kvarteret lige ved Jægergaardgade og set Tesla'en med nummerpladen AK23728 nogle gange, dejligt syn. Men det ser ikke ud at den har en garage eller egen parkeringsplads med lader. Jeg bor lige i nærheden i lejlighed og er interesseret i at høre hvilke løsninger i har på ladesituationen når man ikke har mulighed for at sætte en hjemmelader op.

-Lau

mortenhomann
mortenhomann Jun 19 '14

Hej Lau

 

Jeg har et ladestik på arbejde, og det giver rigelig opladning til vores behov. Vi ville ikke have brug for at lade om natten.

Ser frem til at se endnu en Tesla i kvarteret :-)

 

Mvh. /Morten

Lau
Lau Jun 21 '14

Ganske fornuftigt. Jeg kører til Aalborg et par gange om ugen og der står jo lige en Supercharger på vejen, så det regner jeg med hjælper på tingene.

mortenhomann
mortenhomann Jun 22 '14

Bestemt. Og husk, at ladetiden jo bare skal svare til dit gennemsnitlige daglige kørselsbehov. Jeg kører for det meste ikke mere end 50-75 km. Med ladning med 16A 400V betyder, det at jeg blot i gennemsnit skal have bilen stående 1-1,5 time om dagen på kontoret og lade for, at den altid er toppet op.

Lau
Lau Nov 25 '14

Hvilken ladeløsning har du egentlig på arbejdspladsen?