Hejsa,
Hvordan er det nu, efter de nye afgifter og biler fra Norge? Har set en fin bil deroppe ... men hvordan er det lige regnestykket skal se ud? Er det 20% i afgift til DK - hvad med moms (uden for EU)?
Mvh
Jimmy
Hejsa,
Hvordan er det nu, efter de nye afgifter og biler fra Norge? Har set en fin bil deroppe ... men hvordan er det lige regnestykket skal se ud? Er det 20% i afgift til DK - hvad med moms (uden for EU)?
Mvh
Jimmy
Omregn den norske pris til danske kroner.Selv for biler fra 2014 og 1
Du skal af den pris betale 10% told og 25% moms.
Så skal du betale afgift af den.
På skats hjeñeside skulle man kunne udregne en afgift, men sidst jeg hørte om det virkede den del kke for el biler.
Men regn med ca 25 % af din købspris til at starte med.
Ja, efter sigende fra Skat, som en anden forum bruger har adspurgt, så gælder det med registreringsafgift også for biler, der har været registret i udlandet inden 01-01-16.
Der er en tekst passage i lovgivningen om registreringsafgift, der omhandler, at man ikke kan få mere afgift retur på et køretøj ved eksport, end der er betalt for det. Så nej til det.
Afgiften beregnes som en del af den pris, som man vil kunne få en tilsvarende brugt bil til hos en forhandler. Og den tager ikke hensyn til, om bilen kommer fra EU eller ej.
Og Moms: Du kan frit importere en bil fra EU, uden at betale moms i DK, hvis der er betalt moms af den i et andet EU land, og den er mere end 6 måneder gammel, og den på købstidspunktet har kørt mindst 6.000 km.
Men du skal altid betale registreringsafgift. Efter de regler der gælder i dag.
Du har ret i, at du skal passe meget på med at købe en bil i udlandet, for der kommer jo ukendte beløb oven i. Og brugtpriser fra andre end Tesla er faktisk meget lave. Og ham der har svaret dig på facebook om at du bare kan henvende dig til ham, da han har importeret mindst 20 biler, han gør det jo ikke for at være flink, vel?