https://thedriven.io/2020/07/13/tesla-sets-new-date-for-battery-day-cuts-price-of-model-y/
Læg mærkte til den pasus om Ford :-)
Men hvem vil have en nuværende model S,Y,X, hvis der lige om lidt meldes ud om 1000 km rækkevidde i kommende modeller???
https://thedriven.io/2020/07/13/tesla-sets-new-date-for-battery-day-cuts-price-of-model-y/
Læg mærkte til den pasus om Ford :-)
Men hvem vil have en nuværende model S,Y,X, hvis der lige om lidt meldes ud om 1000 km rækkevidde i kommende modeller???
Jeg tænker umiddelbart de 1000 km er en udtalelse der omhandler den roadster der er i røret.
Det er muligt der kommer lidt flere km i tanken på 3+Y.
Men S+X står vel for et facelift eller ny model, så der kunne være noget i røret der. Måske 120 kW på samme vægt.
Synes selv S og X er fede(bortset fra mågevingerne) men de er bare for store i hverdagen(i mine øjne).
3 er mere håndterbar, Y ser ligeså ud.
Kommer der en compact med krog, så tror jeg den bliver spændende.
Bare fordi der i artiklen står "is expected to see the announcement of (...) a range of up to 1,000kms or more in a single charge", er det langt fra sikkert, det sker. Jeg savner i hvert fald i den grad en kilde på oplysningen om 1000 km rækkevidde.
Jeg tror ikke, der kommer noget helt vildt revolutionerende. Nok bare en gradvis forbedring af eksisterende teknologi. Jeg håber dog, jeg tager fejl og kommer til at æde mine ord i mig igen. Vi får se... Det bliver i hvert fald spændende!
Edit: Enig med Ice2EV. Specielt vedr. kommentaren om, at de 1000 km rækkevidde nok gælder for Roadster 2 (eller Semi). Men ikke for S/3/X/Y, som efter mit bedste gæt vil få en lille til moderat stigning i batterikapacitet og dermed rækkevidde.