Loading...
dk

Intelligent ladestander | Tesla Forum

KS
KS Dec 23 '14

Jeg går og barsler med en intelligent ladestander, men må bekende kulør og erkende at jeg ikke kan lave den alene.

 

Er der derfor nogen her på forum der har forstand på at bygge elektronik og en der har god forstand på .net programmering og kommunikation via service bus / IOT, så kunne det måske være en ide om vi satte os sammen og snakkede om mulighederne for at lave noget interessant.

 

Jeg har kontakterne, og evt. mulighed for at skaffe funding via puljemidler til udviklingen af produktet - jeg kan nemlig se store muligheder i det - men der et par ting der skal overvindes inden de store gevinster ligger der - f.eks skal Mode 3 type 2 standarden udvides en smule.

 

Lad mig høre hvis nogen har lyst til at være med til et projekt - der kunne være muligheder i det.

 

 

PChr
PChr Dec 24 '14

Hej KenSeitzberg

Det lyder meget interessant og noget jeg rigtig gerne vil være med til.

Jeg er el-installatør og programmør, med erfaring i mange forskellige kommunikationsprotokoller og programmeringssprog, herunder .Net. Elektronik har jeg rodet med siden jeg var knægt.

Jeg bor i Strøby Egede så vi er ikke så langt fra hinanden. Men lad os snakke sammen, så vi kan komme mere i detaljer med hvad der skal laves.

Glædelig jul