"Tesla Model Y har lagt sig klart i spidsen i februar efter stort prisfald i januar".
https://fdm.dk/nyheder/nyt-om-biler/2023-03-bilsalg-faar-fart-paa-med-elbil-front
"Tesla Model Y har lagt sig klart i spidsen i februar efter stort prisfald i januar".
https://fdm.dk/nyheder/nyt-om-biler/2023-03-bilsalg-faar-fart-paa-med-elbil-front
er der virkelig ikke solgt nogle Tesla Model 3 i 2023 ???
jeg kan ikke finde nogle salgs data hos FDM eller danske bilimportører om Model 3 ??
Det er ganske for nyligt de er blevet sat ned - ikke sikkert der er blevet leveret nogen af dem endnu, men baseret på ovenstående artikel kan man ikke konkludere at der er ikke er solgt nogen. Måske den rammer top 10 i denne måned?
I følge bilimportørenes statstik, er der indrigisteret 39 stk indtil 28/2.
Iflg. http://nrpla.de/soeg er der registreret 63 Model 3 siden 01-01-2023.
Måske viser det forskellen på nye solgt af Tesla DK og så importerede fra f.eks. Tyskland?
men stadig voldsomt at der er så stor forskel på model 3 og model Y men kan selvfølgelig være at der har været et større varelager af model Y som kunne skydes afsted ....
tja når man kigger på 2022 blev der kun solgt 635 model 3 mod 2316 model Y havde nok bare forventet en mere ligelig fordeling
//Kristian
Prisforskellen mellem en 3'er og en Y'er var jo ikke-eksistrende før prisnedsættelsen da man fik "gratis" træk med i Y'er, hvor det kostede lidt over 10K på 3'ern.
"platformen" Yer er bygget på - med megacasting - er da også værd at tage med ift. 3'ern
Så det er vel ikke så mærkeligt at der ikke er solgt mange 3'er
"platformen" Yer er bygget på - med megacasting - er da også værd at tage med ift. 3'ern
Hvad er fordelen for forbrugerne ved megacasting (udover måske lavere pris pga lavere produktionsomkostning)?
"platformen" Yer er bygget på - med megacasting - er da også værd at tage med ift. 3'ern
Hvad er fordelen for forbrugerne ved megacasting (udover måske lavere pris pga lavere produktionsomkostning)?
Måske en bedre samlekvalitet, når der er væsentlig færre løse dele der skal monteres.
Men ulempen er så nok at man risikerer en større reparations udgift ved uheld og derved en forsikring der er tosset, altså mere end den er idag.
Men du ser jo ikke megacastingen udefra, så panel gaps etc. vil stadig kunne være varierende
Vi har lige købt en model 3, tysker til levering i starten af april. LR, Blå, Sort/hvid, træk. 8kkm
Prisen var fornuftig, og sammen med bedre brugt pris end Tesla ville give på vores, så blev den samlede besparelse vel på noget der ligner 75-80k.
Byttepris 155k efter 4 år og 165 km..For en nærmest lignende bil bortset fra sort/hvid og træk. og diverse updates....Hovedparten foretaget på EON's sindsyge gode aftale, de sidste på solceller, så samlede "brændstof udgift ligger vel i nabolaget af 35-40k.
Så er der alligvel næsten 100 k i forskel til en Y med anden farve end hvid og sort. Begge farver er uaccaptable. Ikke fordi hvid ikke er fed, men fordi der kører i million af dem. Sort fordi den kun er pæn 50 meter ud af en vaskehal, og vi bor på en grusvej!