Ellers.....
Og samtidig hærværk på bilen også :'( SVIN !!
Låsbolte har ikke den store påvirkning. Vil de virkelig gerne have fælgene, skal de nok få dem af. Man kan sågar købe universale møtrikker, til at få diverse låsbolte op med. Alternativt kan de også fås af med lidt vold og rette værktøj.
@LarsenDK, så penge ud på låsebolte kan jeg godt glemme(har aldrig brugt nogen)?
@LarsenDK, så penge ud på låsebolte kan jeg godt glemme(har aldrig brugt nogen)?
Betragt dem som en husalarm. De vil ikke holde tyvene ude/væk men de besværliggør arbejdet og gør måske at nogle dropper idéen med at snuppe hjulene.
Jeg skal have nogle på mine, når den kommer. Ved ikke om den leveres med låsbolte men ellers koster de ikke alverden. Ulempen er dog, at man bør have selve møtrikken til låsboltene med i bilen, hvis man f.eks. punkterer eller lign. og skal have skiftet hjul.
Måske er det derfor, at de har brudt ind i Tesla'en ovenfor. De ville finde møtrikken, så de stille og roligt kunne skrue hjulene af.