Moderatorer se bunden:
Der kommer flere og flere nye medlemmer på forummet, og vi ser mange gentagelser af spørgsmål, der allerede er uddebateret eller info der allerede er delt. Det er ikke fordi vi ikke gider dele information - men det er altså ret trættende at skulle gentage sig selv adskillige gange, ligeledes se/høre det samme gentaget.
Jeg har derfor fået implementeret en bedre søgefunktion på forummet, som meget bedre kan finde information. Og tro mig - der er rigeligt med information herinde. Jeg kan ikke lige komme på områder der ikke er dækket - lige fra en løs møtrik i trunken, til utætte soltage osv, fra dug i lygter, til underbody shields.
God andre medlemmer på forummet den tjeneste at søge (gerne grundigt) inden du poster et nyt indlæg. Prøv at omforumlere dit spørgsmål. Skal du vide noget om dæk, søg på:
dæk, fælge, hjul, størrelse, offset, indpresning, bredde
(et af gangen), eller læs hjælpen i søgefunktionen. Den er faktisk ret advanceret, og du kan ret meget. Også finde relevant information.
Teamet bag forum, har nu drevet dette i 3 år - Administratorer og moderatorer, vi gør det frivilligt og for at hjælpe andre med-tesla ejere med at lære deres bil at kende, så gør os den respekt at lede lidt, inden i spørger. Hvis i så ikke finder hvad i søger: Så stil spørgsmålet
Ligeledes vil alle nye brugere der opretter sig på sitet, komme i en "karantæne" de første 3 dage, hvor funktionaliteten er begrænset. De kan søge og læse information, men ikke stille spørgsmål (lave tråde) eller sende beskeder (men godt læse disse). Dette for at forsøge på at opdrage folk til at søge information førend der bare åbnes nye tråde.
Forum har eksisteret i 3 år - de ældste af os herinde, har haft Tesla Model S i 2 år og 3 måneder, og været med lige fra begyndelsen - ja faktisk før. Det var et stykke tid førend Peter Smedegård og Ken Seitzberg fik deres biler, at de 2 mødtes i Bredgade, og kom til at snakke om at lave et sted at snakke om Tesla'er. Peter købte domainet Teslaforum.dk og inviterede derefter Ken til at deltage. Efterhånden som tiden gik, overtog Ken driften af sitet, mens Peter gik igang med nye arbejdsmæssige opgaver (nu heystock.com).
Så når vi siger det findes på forum, så har vi været med siden starten, og bør vide dette.
Men endnu engang, brug SØG funktionen og led efter informationen. Filtrer det i kan bruge og så væk med resten.
Tænk på den tid der bruges af alle hvergang der oprettes en ny tråd.....
Moderatorer på forum:
Peter_smedegaard,
Ken Seitzberg,
Hookmaker,
Kajakaj,
Mdamm,
Kristian70K,
Gustavsfar1,
SQLCPH