Der er to mulige fejlkilder.
1) Der er vist en jumper inde i Teslas Wall Charger der kan sættes til om den er låst til Teslaer eller om den også skal acceptere andre biler.
2) din jordforbindelse kan være ringe til Renault Zoe. Den er notorisk kendt for at kræve en meget god jordforbindelse, en med langt mindre modstand end kravet er til elinstallationer i Danmark.
Takker. Jeg prøver at spørge installatøren der monterede laderen i sin tid.
Hvis du kender en der har en andel elbil end en Tesla eller Renault Zoe, så kunne du jo høre om de vil komme forbi og prøve. Så finder du hurtigt ud af om det er bilen eller boksen der er problemet.
Mine forældre har langtidsleaset en Zoe.
Den kan sagtens lade på min Vestel lader (fra Sperto) men den nægter at lade ved min onkels lader der er fuldstændigt magen til. Til sammenligning har min onkel, i det halve år de har haft Kona, aldrig haft lignende problemer.
Gætter på at det er netop jordforbindelsen der ikke er optimal - googlede mig frem til det som FSCH skrev som mulighed nr. 2.