Loading...
dk

Muggen HellCat ejer, der ikke kan tåle at tabe! | Tesla Forum

Hookmaker
Hookmaker Feb 10 '15

Haha, check lige denne her - specielt råd #6 er da til at forstå!

https:///...ed&v=NFcqPbok2-c

JF
JF Feb 10 '15
Ved 6:29 bliver det rigtig morsomt :-)
Torben_E
Torben_E Feb 10 '15

WWOOWW... det er bare vildt underholdende.... I had a good laugh....

 

Torben_E

KS
KS Feb 10 '15

Hookmaker: +1

NOELON
NOELON Feb 10 '15

Ja (selv)-ironien er jo til at tage og føle på! +!

Sthing
Sthing Feb 10 '15

Rule 7: Do not race any jet aircraft

Så er P85D ligesom sat i bås ;-)

DeaconWP
DeaconWP Feb 11 '15

Sthing: Naaah, det vil jeg nu ikke sige.

Den vil også tabe til et jet kamp fly. En Jet motor har også instant torque, fra det sekund der skrues op for gassen, og efterbrænderen er på. Og farten overskrider langt en P85D også.

Men dejligt indlæg med vid og underholdende rådgivning i en realistisk analyse.

Forummets indlæg er redigeret af DeaconWP Feb 11 '15
MartinPedersen
MartinPedersen Feb 11 '15

Jeg tror ikke den taber i en 0-100 mod F16, så hurtigt er F16 ikke i opstarten, men til gengæld fra 100-300 går det stærkt =) Nu er det nogle år siden jeg har arbejdet på den, så jeg har ikke set hvad den nye 220 motor kan, men tvivler på at det har ændret så meget på accelerationen.

Men jeg håber den er blevet mere økonomisk, med fuld AB brugte den 70.000 PPH. Hvis den fløj til Bornholm med fuld AB, så var den nød til at "liste" hjem, for at have brændstof nok, alt efter om den flyver med center tank og vinge tanke.