Hejsa,
Er der nogen herinde som har erfaring med at få installeret Satellit-overvågning i sin Tesla model S jf TopDanmarks krav?
De anbefaler at man bruger DEFA: http://aus.defa.com/dk/tracking.html
Men har nogen prøvet dem?
Mvh.
Mikkel
Hejsa,
Er der nogen herinde som har erfaring med at få installeret Satellit-overvågning i sin Tesla model S jf TopDanmarks krav?
De anbefaler at man bruger DEFA: http://aus.defa.com/dk/tracking.html
Men har nogen prøvet dem?
Mvh.
Mikkel
Jeg har Defa i min nuværende og det fungerer pisse smart. Har en APP dertil, så jeg hele tiden kan holde øje. Kan bl.a. også sættes til at give en alarm ved f.eks. 180 km/t., hvilket er praktisk, når f.eks. kæresten låner bilen :-) !!! Der er en funktion der hedder "security", som du kan aktivere. Så får du besked, hvis bilen bliver flyttet eller startet, brugbart om natten, imens du er på ferie og bilen er hjemme etc.
Hvad har du betalt for at få den installeret? Og hvem har installeret den for dig? Er du også TopDanmark kunde?
Hvad har du betalt for at få den installeret? Og hvem har installeret den for dig? Er du også TopDanmark kunde?
Ja, det var et forsikringskrav, da jeg købte bilen for et par år siden. Jeg har en DT30 i min, men i dag er det vidst denne model, som du skal have fat i http://www.carsound.dk/produkt.asp?id=14724&pk=
Måtte selv betale den, men er heller ikke kunde hos TopDK. Tror jeg betalte et godt stykke over 5000 kr. for min i sin tid.
Hvis du ikke selv kan montere/installere den (Du kan finde komplet vejledning online hos Defa), så kan du henvende dig hos et hav af firmaer, som monterer alarmer osv. i biler. Carsound kan bl.a. og ligeledes kan
http://www.roedovre-automontering.dk/defatracking.html
http://hv-elektro.dk/auto-el/startsparre
http://www.mobilteknik.dk/defa-dantrack-sporing
Bare find en automontør i dit område :-)
Men har du forhørt om det er noget TopDK kan levere og montere? http://www2.topdanmark.dk/...oej/satellitsikring/
Har været kunde hos Top dk. her er meldingen at kun forsikrings "godkendte" GPS enheder accepteres. (jeg vil råde til at I læser hvad der står i forsikrings papir og ikke stole på sælgers ord om at Tesla's er ok)
http:///...poringssystemer.aspx
Det er typisk at der kræves overvågning via vagtcentral - det opfylder Tesla's ikke - og den kan I øvrigt slås fra via betjenings skærmen.
Jeg fik min UT20 monteret af uniqtracking - det var nemt og de kom i min garage og monterede meget kvalificeret på ca. 1 time. - kostede så vidt jeg husker lige under 5000 kr inkl montering og første års abb.
Uniqtracking ringer til mig et par gange om året, når de ser noget unormalt - indtil nu har det været falske alarmer.
Få den monteret af en prof - så får du et installations bevis, som du kan give dit forsikrings selskab som bevis for overholdelse af deres krav.
Prisen på Uniqtracking UT20 var 3750 kr. + 995 kr. årligt i abonnement. Den er forsikringsgodkendt af en række selskaber, bl.a. Alm.brand og Topdanmark. Den er desværre ikke med på den liste Topdanmark har over dem de selv kan overvåge og man derved kan spare det årlige abonnement. En lang række andre GPS-ere, bl.a. fra Defa kan de overvåge, men få listen fra Topdanmark så du kan vælge den rigtige, hvis du vil spare den årlige abonnementsudgift.
Hej Mw. Det lyder da godt.
Må jeg spørge hvor du bor og hvor meget gf skal have for at forsikre Tesla'en
Vi er netop i gang med at skifte til Købstædernes, så hvis der er nogen der skal ud og investere i et GPS overvågningssystem til bilen der er godkendt af TopDK så har jeg snart et til salg. Kunne jo være passende tidspunkt på "byg selv dagen" at bygge det ud ;-)
Vi opgav igen at flytte forsikringen på vores MB ML'er, men forhåbentligt skal den også kun leve ca. 6 måneder endnu...
/Martin
Hej Martin/kiefer
Jeg kunne godt have interessen i dit godkendte GPS overvågningssystem. Vi har haft vores tesla i 1 måned nu og den er forsikret ved TopDk.
Hvornår er der byg selv dag?
MB: Der er byg selv dag den 18.4 og den 16.5 i henholdsvis Sjælland og Jylland. Du kan se arrangementerne på forsiden af forum hvor du også kan tilmelde dig.
/Martin
Hej...
er der nogen som kender en montør på sjælland som har prøvet at montere en Defa tracker i Tesla.
Har snakket med et par stykker, som ikke en gang ved hvad en Tesla er!
Vh. Ole
Prøv at ring til Carsten Svensen 61164747 (er fra jylland men køre også på SJ)
han montere i Tesla
Er det ikke lettere/billigere at skifte forsikringsselskab til et som ikke kræver GPS tracker?
AE: jeg har min P85D i Alm Brand. og de har godkendt pr mail at den GPS overvågning der sidder i Tesla fra standard er god nok, o forhold til deres krav.
Sjovt....da jeg ringede til GF fik jeg svaret at de ikke vil forsikre noget der har over 200 HK?
Tak til alle for svarerne.
Jeg har topsikring idag, og med samtlige forsikringer er de stadig billigst.
Jeg bider i det sure æble