Synes selv min elektriker og jeg fandt på en ganske smart løsning, så vil lige dele den med jer. Kan godt være det er standard at gøre sådan.
I tavlen er der sat 400v, 32a elektro (eller hvad det hedder) sikring, trukket kabel som kan klare 32a.
Monteret Mennekes stik dåse, hvor der så er sat adaptor hvor det går over i kraftstik.
Derved kan jeg anvende tesla mobil oplader med 400 v 16 a ladning.
Når jeg så engang får væg lader monteres stik til væg laderen som passer i mennekes stikket. Derved får væg laderen de 400v 32a, den skal bruge.
Hvis så væg laderen skulle finde på ikke at virke, trækker man blot stikket ud til væg laderen, sætter kraftstikket i, og lader via mobilladeren.
Fik ændret for sikringen der løber til huset til 35a, den var af en eller anden grund kun på 25a.
Det kostede ikke noget at ændre dette (10 min elektriker tid).
Havde egentlig lyst til at få 50a for sikring (det er der forberedt til ift de kabler som er lagt ind), men Dong Energy syntes det var rimeligt de skulle have godt 25.000 kr plus moms, for at elektrikeren, skiftede sikringerne til 50a.
