Jeg havde min TM3P til service i går hvor de bl.a. skulle kigge på bagklappen. Jeg blev sendt hjem med en forklaring at det skyldes en software fejl, samt at der skulle skiftes en o-ring. Hvis det er er SW fejl, hvorfor helvede er den så ikke løst endnu?? Andre det har fået samme lamme forklaring fra Tesla?
Jeg fik samme forklaring i fredags i Odense. Dog ikke noget om o-ring - udelukkende software. Han nævnte ikke noget om, hvornår det ville blive fikset.
Fejlen i softwaren var iflg. sælger, at åbnefunktionens sensor registrerer hvor meget strøm det kræver, at hæve bagklappen. Hvis det kræver mere end grænsen stopper den, fordi den tror det er modstand på bagklappen. Denne grænse skulle være blevet sænket ved en fejl i en tidligere SW update. Hos mig er det periodisk.